Dikt om natur

Nå har jeg lest «landskap med vindturbinar» av Thor Magnus Tangerås. Det var et fint bekjentskap, og han er ny for meg. Jeg er også opptatt av landskapets egenverdi, og gruer meg til de skal sprenge på Odderøya senere i år. Han favner dette fint i et vers i et dikt:

inngrepa som vert
til overgrep, og
omgrepa som dekker
over dei, er ikkje
til å gripa korkje
med klo eller hug

Thor Magnus Tangerås, s. 124

Han har en egen stil, der han bruker både humor, rytme og overraskende vendinger og koblinger. Et eksempel som gjorde spesielt inntrykk står på s. 77:

FUGLANES HYMNE TIL MENNESKA

Stakkars Dei
fjellfrydefulle, nutnytande og villmarksmætande

Stakkars Dei
skogsæle, eng-elskande og glennegledefylte

Stakkars Dei
som er bergtekne av alt det dei ikkje vil berga

Thor Magnus Tangerås

Her er det virkelig mye med få ord, samtidig som det leker på mange plan – Dei er fx Gud på latin, og dere på nynorsk (men den store bokstaven åpner for begge deler). Så leker han seg frem med ordrim og nyskapninger frem til paradokset: at vi er «bertegne» (betatt) av det vi ikke vil «berga» (bevare). Det er skummelt vakkert!

Denne diktsamlingen kan varmt anbefales!

Tangerås, Thor Magnus (2024) landskap med vindturbinar. Dikt
Samlaget

Om Lars

Jeg bor i Kristiansand, og lever av havpadling. Mer info om meg og firmaet på www.digital-info.no
Dette innlegget ble publisert i Bøker, Samfunn. Bokmerk permalenken.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.