Interrail 2025

På søndag tok jeg danskebåten til Hirtshals, og tog videre til Aarhus. Der skal jeg være noen dager, og så starter eventyret videre sydover. Målet er Kalymnos i Hellas, der det skal være «etterbursdagsfest med familie» fra 10.-19. oktober.

Her er trillekofferten som skal følge meg de neste 8 ukene.

De neste ukene blir en blanding av business and pleasure. Hellas er selvsagt ferie. For å få til dette har jeg har ryddet tid med 5 uker ferie og 3 uker avspasering. Business består i skriving på en ny bok som nå er under arbeid, og jeg har allerede hatt to gode økter på Dokk1 i Aarhus.

Dokk1 er biblioteket i Aarhus. Her har jeg også vært før med jobber, og det er fantastisk å sitte med så mye lys og utsikt. Selv om det kan være litt summing. «Fyret» i bakgrunnen – 25 etasjer.

Har også rukket en buldreøkt, en aufguss og i dag tirsdag ble det en løpetur. Blant annet rundet jeg fyret, og var en tur innom Ris skov. Det ble en Reel, med enda litt flere bilder. Her er et fisheye-bilde av Fyret som ble ganske morsomt:

Danskene kan dette med arkiktektur. Denne bydelen er ganske mye sprekere enn Sørenga, Aker brygge og er jeg redd: kommende Lagmannsholmen i Kristiansand.

I morgen – onsdag 24.9, starter den virkelige interrailen. Målet er Dresden. Følg med! 🙂

25.9: Oppdatering fra Dresden

Da skjønner dere jo at turen til Dresden gikk fint. Startet til og med litt tidligere fra Aarhus for å være sikker på overgang i Kolding. Den ble brukt effektivt på biblioteket i Kolding. Der hadde kommunen nemlig etablert et tverrsektorielt «Bæredygtighedssenter», og biblioteket var sertifisert det også:

Har ikke hørt om denne sertifiseringen, men den må sjekkes opp når jeg kommer hjem.

Det var en stor utstilling på biblioteket om forskjellige tematikker rundt bærekraftsmålene. Jeg tok masse bilder, så skal legge ut de til inspirasjon etterhvert. Siste veggen i utstillingen var om hvordan Kolding skulle se ut i framtiden:

Trykk på bildet for større versjon.

Så gikk ferden sydover til Hamburg. Toget ble litt over 30 min forsinket fordi et godstog hadde fått tekniske problemer. Jeg er jo ikke vant med at togene i Tyskland er forsinket, men det har visstnok endret seg sa Kristian (i togferiegruppa på FB). Rakk likevel toget til Berlin, og å ta et bilde av disse kule og raske tyske togene:

Hamburg Hbh

Turen til Berlin gikk også greit, og det setet jeg var tildelt var dårligere enn et som var ledig. Fikk fin vindusplass. Det er ikke nødvendig å reservere seter på togene i Tyskland, men noen ganger er det veldig fullt. Da kan det være greit. I Berlin kom vi også noen minutter forsinket, og de beklaget overfor de som mistet tog videre. Jeg hadde relativt god tid her også, og det var bra. Kom inn helt nederst, og videre gikk toget øverst på stasjonen. Berlin har 4 nivåer med togspor, men det er godt merket og relativt kompakt. Ikke lett å ta bilde, men her er et som viser hull nedover og du kan ane spor over…

Berlin Hbh

Da jeg kom til Dresden var det allerede mørkt. Billigste hotell var ibis rett ved stasjonen. Logga inn, og fikk meg noe mat. Stille og rolig.

Våknet i dag til lett regn, og har fått gjort unna litt adm som har hopet seg opp. Også ble det skriving av et nytt kapittel til boka! Når regnet gir seg er planen å få buldret litt, og så ta en tur i parken som ligger rett ved. Den ser enorm ut på kartet! 🙂

29.9 Oppdatering

Det ble buldring i Dresden, på Mandala Boulderhalle. De har to anlegg i byen, og jeg var på det minste i Potzdam. Men, det var altså rimelig stort det også. Det andre skal være et av de største i Europa. Her graderer de fra 1-8, og jeg klarte til slutt 7 buldre med grad 5. Tror dette skal tilsvare fransk 6a. Velidig mye kult – blant annet et bulder på bare formasjoner. Startet med et blansesva, og beveget seg nede fra venstre og øvert til høyre i bildet nedenfor. I tillegg til volumer og ifelte ringer var det tre fottak:

Bare volumer, svarte sirkler og tre fottak.

Etterpå ble det en liten snartur innom gamlebyen(?) og jammen lurte det seg ikke to bøker opp i sekken også…. Men, nå hadde det startet å regne igjen:

Klassisk turistmotiv i lett regn.

Dagen etter gikk turen til Graz via Praha. Først 2,5t, og så nesten 7 timer på neste tog. Var såvidt utenfor stasjonen i Praha, men for liten tid til å se noe. Tok en selfie med øyemasken fra Marie på veien mot Graz:

Jeg leser mest på toget, men er veldig glad i denne! 🙂

Graz er heller ikke noen småby. Fant et billig hotell rett ved stasjonen, og dagen etter (lørdag) var jeg hos Newton, et buldrested i gangavstand. Dette var også veldig fint, og hadde graderinger fra 1-8 her også. Her klarte jeg bare to 5-ruter. Mulig jeg fortsatt var litt vissen, eller at de er litt sterkere i Østerrike 🙂

Men, veldig flinke og kreative rutesettere her også. Begge disse stedene var svært profesjonelle! Etterpå gikk jeg en runde i gamlebyen, og var oppom Schlossberg. Kule trapper:

Denne toppen i Graz – Sclossberg, har en rikholdig historie.

Dagen etter løp jeg samme runden, og det ble det en kul REEL av. Her er det enda flere bilder. Nå har jeg bestilt billetter videre i morgen, så da blir det en ny maratondag på toget (og en buss). Litt over 12 timer. Starter med buss til Klagenfurt. Her er det overgang til tog, som tar meg videre til Venezia Mestre. Derfra rett videre til Ancona. Så er det lokaltog videre til San Benedetto Tronto. Dette skal være en ganske liten by nede ved havet, og jeg satser på litt løping langs stranda. Har ikke googlet buldresenter enda, men tipper det er for lite for det… Blir fint med mer sol og stabilt vær. Også er jeg mer enn halvveis til Kalymnos når jeg kommer dit. Da er det bare ett tog igjen til Bari, også tar det 2,5 døgn med båt, buss, og tog derfra. Har ikke orket å gå over alle båttider enda, men husker fra litt småsjekk hjemmefra at det tar ca 2,5 døgn.

Oppdatering 2.10 – fra Bari

Buss fra Graz til Klagenfurt gikk helt fint. Tror det var pga vedlikehold, det var i alle fall ikke spesielt kupert landskap. Så da har de kanskje litt «buss for tog» her også.

Jeg tok ikke dette toget, men kult å se at de kjører to etasjer. I tillegg var det 10-12 vogner, så det er plass til en del i disse togsettene.

Klagenfurt – Venezia gikk som en vind, men toget til Ancona var verre. De var visstnok en fyr på linja, så de holdt lav hastighet. Til slutt var vi nesten en time forsinket. Så da vi kom til Ancona var solen allerede gått ned:

Venter på toget til San Benedetto del Tronto. Det var også forsinket, og det sto ikke noe på skjermene. Personalet sa spor 3, appen til Treinital spor 4, og til slutt hadde personalet og de lokale skjermen rett.

Hadde funnet et billig hotell ganske nærme stasjonen, så jeg rakk til og med en kjapp liten middag i nabosjappa før leggetid.

Dagen etter var det klart for litt utforsking. Nå hadde jeg jo drømt som strender, strandpromenade og palmer i flere dager. Dermed snørte jeg på meg joggeskoene, og løp litt på strand. Flere bilder i denne Reelen fra turen. Her er stranda:

Norsk sommer – og ikke en kjeft på stranda. Nesten.

Underveis møtte jeg en lokal sykkelentusiast som hadde laget egen sykkel-klubb. Han syklet fra en naboby og hit hver dag hørtes det ut som. Så røkte han pipe og syklet tilbake. Hele året. Deilig med entusiaster! 🙂

En ekte viking i Italia, med egen sykkelklubb.

Jernbanen streiker fra i kveld til i morgen kveld. Derfor tok jeg toget videre til Bari. Da brukte jeg en nye tjeneste for plassbilletter, og det funka fint. Men, det er utrolig mye forskjellig å finne ut av synes jeg. Hadde det ikke vært for Kristian, Naturvernforbundet og gruppa Togferie på FB hadde jeg gått helt i frø… 🙂

Bari var en litt for stor by. I går gikk jeg en tur i gamlebyen, og det var både fint og en turistfelle. Fikk litt stilletid i kirken til St. Niklas.

Gamlebyen i Bari – festningsanlegg.
Trange smug i gamlebyen. Både med bolig og næring. Her bolig.
Italia er ikke bare toglandet. De er også ramme på bil. Parkering er noe for seg selv, og denne var klassisk. Har også sett P i krysset og biler som bare har 2cm klaring foran og bak.

I dag har jeg hatt en lengre gåtur, og har god oversikt over hvor det er kortest å gå til ferga i morgen. Google sier jeg skal gå med bilene, men det er heldigvis ikke nødvendig. Må møte senest to timer før avgang, og ferga skal gå 19:30 (hvis ikke den også rammes av streik, men har ikke fått noe melding om det).

Hotellrommet her i Bari var blant de dyreste hittil, og selv om det er et lite skrivebord – så er det bare vindu til en sjakt. Heisen skramla sånn at jeg tror jeg vil ta trappa ned igjen. Trange ganger. Heldigvis mur, så brannfaren kan ikke være så veldig stor… Var bare to muligheter i sentrum da jeg kom i går. Har ikke orket dette med «selvstendig vert» enda, har litt blandede erfaringer.

Rommet er i alle fall stille. Gleder meg til å komme over til Hellas – det er jo dit jeg har siktet i over en uke nå! Det var et lite puslespill å få fergene til å passe sammen. Den fra Pireus til Kalymnos går verken lørdag eller mandag, og fredag/tirsdag kom den til Kalymnos 05. Fergen fra Bari til Patras går 6d i uken tror jeg, og her er det også et alternativ. Helgen ser slik ut:

3.10: Ferge Bari – Patras 19:30
4.10: Ankomst Patras 13:00. Finne buss/tog til Pireus (litt over 3 timer). Finne hotell der. Båt går fra pir 7, så finner noe i nærheten av den.
5.10: Båt til Kalymnos fra Pireus kl 12. Fremme på Kalymnos 22:45.

Jeg har valgt å ikke bruke klipp på interrailbilletten på denne turen. Tror du kan få 30%, men fant aldri ut av hvor det skulle inn. Mulig at det er 100% også, men det går jo uansett 3 klipp. Totalpris var ca 2000 for ferger/tog/buss. Mulig jeg må få litt hjelp til hjemturen. Har jo bare brukt 4/15 klipp 🙂

Oppdatering 8.10

Oppdatering ang. ferger. Du får 30% hvis du har en aktiv interrailbillett – uavh. av klipp. For å få gratis ferge mellom Italia og Hellas må du bruke klipp. Tester ut dette på vei tilbake.

Det ble en litt lang fredag mens jeg ventet på ferga, og det var litt usikkert vær. Full kuling, så var litt usikker på denne fergeavgangen.

Fergen i Bari. Tunge skyer, og steady 15 m/s. Båten ventet halvannen time før den satte avgårde, men var så stor at jeg merket lite til bølgene. Foto: Lars Verket

Jeg hadde bestilt sånn «Airseat», og det er bare en avstengt salong med gode seter. Her var det veldig få, så når klokka nærmet seg 22 kunne jeg strekke meg ut over 3 seter. Sov helt til 07(!). Det var lurt med litt ekstra klær, og mange hadde med sovepose. Selv hadde jeg et pledd (Rumple) som jeg brukte til hodepute.

Dermed kom vi også nesten 2 timer senere til Patras. Gikk til «togstasjonen», men ble litt usikker.

Dette er IKKE hovedstasjonen i Patras, men ligger mellom ferga og hovedstasjonen. Men, det går tog herfra og inn, og jeg fikk hjelp av noen ungdommer. Dukket ikke opp noen konduktør, så her snek jeg…

Togturen gikk veldig tregt, og med ventetiden kunne jeg fint gått inn. Google sier 23 min til denne stasjonen og 43 til den du skal reise fra for å komme til Pireus. Her var det billettskranke, og jeg fikk kjøpt billett hele veien: Først med buss til Kiatos, og så tog til Pireus (via Athen). Det kostet 6+11 Euro.

Bussen gikk på ganske ny firefelts motorvei, så det gikk unna. Noen steder var det til og med 130km/t. Kiatos lå litt i ødeland, og ingen infoskjermer virket. Alle klokker viste forskjellig tid. Men, jeg fulgte bare strømmen… I etterkant har jeg fått vite at det er sånn pga at jernbanen i Patras er smalsporet, men fra Kiatos til Athen er det vanlige spor. Men, de jobber med saken…

Da jeg kom til Pireus var klokka blitt nesten 20, men heldigvis var det et hotell rett ved stasjonen. derfra så jeg bort til havna i Pireus. Jeg hadde fått SMS om at båten skulle gå fra pir 7, men på toget fikk jeg inn melding om pir 1. Jeg hadde god tid til 10 neste dag, så jeg tenkte ikke så mye over det.

Tok en rekognosering på morgene før jeg tok med bagasje. Jeg trodde det lå et skip ved hver pir, men Pireus er ENORM. Hver pir har plass til 3-4 skip. Den nærmeste til hotellet var pir 3, så da var det bare å gå på. Ved pir 2 var det stengt vei, så da måtte jeg også gå litt tilbake. Da jeg kom til pir 1 og endelig så båten, så hadde jeg gått i over 40 min. Siste delen hadde jeg følge med en som var på vei til militæret, og han hadde mer bagasje enn meg. Så ut til at det var en slags busstjeneste her, så skal undersøke den på vei hjem igjen.

Havna i Pireus er megastor. Her er Blue Star sin «Patmos». Det var ganske deilig å legge bagasjen ombord der.

Jeg fant en sofa etter å ha plassert bagasjen på bildekket. Jammen sovna jeg ikke litt. Men, så bar det ut på dekk, og der satt jeg helt til sola gikk ned. Mange fine øyer underveis.

Denne lille øya kom rett opp av havet. Foto: Lars Verket

Ankom Pothia i rute, og var i land til 23. Var veldig spesielt. Klump i halsen. En veldig tilstedeværelse. Å være på reise over så lang tid gjør det jo veldig fint å komme frem. De fleste som drar til Kalymnos er der kanskje en uke, også har jeg brukt 15 dager bare på å komme hit. Fant et hotell i Pothia, og fikk en god natts søvn.

Dagen etter var det lokalbuss klokken 11, men det skulle ikke være helt enkelt. Veiarbeid. Så bussen gikk bare til Panormos. Heldigvis er det ikke altfor store avstander her, så gåturen til Myrtis tok snaue 40 minutter med trillekoffert og dagstursekk. Fantastisk utsikt mot Telendos der jeg skulle bo de neste dagene.

Utsikt til Telendos på vei ned til Myrtis. Jeg skulle bo på Hotel Pothia helt til høyre på øya. Her er det ingen bilder – bare ro og fred… 🙂

Båten mellom Myrtis og Telendos går stort sett hver halve time. I alle fall på dagtid. Siste går rundt midnatt, så det er ikke så øde. Jeg var ganske fornøyd da jeg hadde fått all bagasjen ut av båten, og gjorde klar for de siste hundremeterne bort til hotellet.

Klar for de siste meterne. Denne trillebagsekken er bare helte genial. Kombinert med dagstursekk og veske rundt halsen ahr du alt du trenger til interrail i 2 mnd! 🙂

Etter å ha pakket ut på rommet ble det en liten strekk, og så tok jeg joggeskoene fatt til kapellet mot toppen av øya. Det er ca 2,5 km hver vei, og ganske mye stigning mot slutten. Veldig fornøyd da jeg kom opp:

Ble ikke løping helt opp, men gikk så fort jeg klarte. God puls!

Neste dag – i går, ble det mye sosialt. Ført lunsj med en venn fra Oslo (og to av. hans venner). Deretter sømløs overgang til middag med familie. Veldig hyggelig!

Herlig gjensyn, også så god mat!

Utover kvelden dro det seg til, og rett før midnatt startet det med masse lyn og torden. På det verste lynte og torndet det sammenhengende noen minutter. Jeg var ute på verandaen for å ta et bilde, men det var ikke lett. Får et inntrykk i alle fall:

Tror dette er det kraftigste tordenværet jeg har opplevd.

I dag har det vært litt utrygt fra morgenen av, men i ettermiddag gikk jeg rundt toppen syd på øya, og lå litt på stranda. Her er det også et klatrefelt, men så bare et rutenavn. Ikke noen bolter. Uansett korte ruter og dårlig kvalitet ift andre steder på Telendos og Kalymnos.

I kveld var jegt tilbake i Myrtis, og spiste middag med et vennepar. Det var deres siste kveld, etter å ha klatret her i 15 dager. Veldig fint å få litt inside om nye klatresteder som er blitt etablert siden sist. Mens vi spiste kom det mer regn og torden, og det var egentlig «meldt» før vi gikk inn på restauranten.

Uværet til venste i bildet kom over oss under middagen. Heldigvis satt vi inne…

Det ble litt tid å vente på båten, men et podcast gjorde susen! På vei over hadde regnet sluttet, men det var godt med regnpytter. Dette landskapet trenger alt regnet det kan få. Jeg blir ikke lei profilen på Telendos, og selv om natta gjør den seg fint.

Kveldsstemning – tatt fra foran i båten til Telendos.

Da er det to dager igjen til resten av reisefølget kommer. Da begynner klatringen! 🙂

Oppdatering 28.10

Det var fint å få selskap av resten av gjengen, og det ble mye klatring. Her er vi samlet første dagen på klatrefeltet Poets rett ved der vi bodde:

Fint å være i gang med klatringen!

Jeg har jo tatt noen tusen bilder på Kalymnos siden vi var her første gang i 2011, og jammen ble det ikke en fotoseanse denne gangen også. En av verdens mest fotograferte ruter går i Grande Grotta, og Herman stilte opp på Aegialis, 7c:

Ikke så veldig rart at dette er en av verdens mest fotograferte klatreruter…. Foto: Lars Verket 2025

Før jeg forlot øya ble det også gjensyn med George som driver med havpadling på Kalymnos og i Athen gjennom firmaet Aegan Paddlers. Dessverre ikke i kajakk denne gangen, men veldig hyggelig med en prat. Han elsker havet, stillheten og horisonten. Vi har mye felles!

Havpadlere fra Norge og Hellas.

Etter cirka 2 uker satte jeg kursen hjemover igjen, og denne gangen brukte jeg interrailbilletten på fergene. Jeg fikk 30% på fergen fra Kalymnos til Pireus. Da betalte jeg 53EURO (og brukte ingen klipp). Der jeg bestilte var det ikke mulig å få annet enn billett når en skulle bruke interrail til rabatt. Men, det var mulig å oppgradere til Airseat for 5EURO etter at båten hadde lagt fra kai. Fremme i Pireus gikk det shuttlebuss rett til togstasjonen. Gratis. Tog/bussreservasjon ble ordnet greit på stasjonen i Pireus, og var også helt gratis. Neste ferge hadde ikke shuttle, og det ble en fin gåtur på ca 45 minutter langs havet. Sjekket inn, og gjorde litt yoga mens jeg ventet. Her var det litt slitsom X-ray av bagasje, og jeg mistet nesten kjøkkenbestikket mitt. Billetten her kostet 39EURO (gratis, men det er visst noen avgifter og sånn). Ble sjekket inn med interrail 1.kl, så da var Airseat gratis (ellers ville det kostet 18EURO.

Første natta sov jeg på gulvet. Ikke så veldig bra, men ok+. Neste natt fikk jeg igjen 3 Airseats for meg selv, og sov som et barn! 🙂 Det var jammen bra, for det ble litt stress med å rekke det toget jeg hadde tenkt. Dro tvers over Italia til Amantea, og her var det en fin strand i en liten by. Fikk et par solnedganger, løpeturer og en knallgod pizza.

Stranda i Amantea var fantastisk i solnedgang…

Så ble det to tog og en ferge til Siracusa på Sicilia. Jeg tok regionaltog, der en må ordne ferge selv (not in pass). Det var veldig enkelt, og kostet 2,5EURO. Det er ikke lange strekket over. Tror båten brukte 20 minutter. Så ble det en fin togtur sørover på Sicilia med kysten på ene siden, og Etna (vulkanen) på den andre.

Siracusa er en litt for stor by etter min smak, men har fått med meg gamlebyen, og i dag ble det en løpetur rundt hele. Var mulig å være langs vannet i gamlebyen, men i nord var det privatisert, og i sør fant jeg aldri frem til vannkanten…. Jeg synes også det var altfor mye biler her, og jeg får helt frysninger når bilene får så mye plass som de hadde rundt gamlebyen. Men, jeg klarte å glede meg litt over landskapet likevel:

Oppe på denne muren løp jeg, også var det noen trapper ned til strender her og der.

I morgen går turen videre til Napoli, og planen er å ta en båt ut til Ischia. Det blir siste stopp på denne «syden»-turen, før det blir litt mer fart nordover.

Oppdatering 12.11 – fra Aarhus

Turen fra Siracusa til Napoli ble lang, men fant et billig hotell rett ved stasjonen. Så ble det tidlig avgang til Ischia dagen etter. Det var ca 30 min å gå ned til havna. Her fikk jeg kjøpt billett til første båt (14 EURO), som viste seg å være ganske saktegående. Men, det var en fin tur. Ischia var slik jeg hadde sett for meg. En relativt liten øy med rolig tempo. Dog ikke så rolig som på Telendos. Fant et ganske fasjonabelt sted i havna, og tok en løpetur til en «turistfelle» i nærheten:

Ca 3 km fra havna på Ischia ligger denne festningen på en halvøy. Jeg tok ikke turen inn, men her er det helt klart mye historie.

Dagen etter ble det en tur opp i liene for å sjekke stinettverket. På appen «Alltrails» ser det ut til å være en del, men jeg kjørte meg fast til slutt. Ble noen gode høydemeter, og fin utsikt ned i havna:

Utsikt ned i havna. Her går det diverse båter inn og ut hele dagen. De bruker mellom 50min og litt over 2 timer inn til Napoli. Prisen er 20EURO pluss/minus.

Det var litt vemodig å dra fra Ischia, men fikk noen fine skriveøkter og noen lesetimer på solsenga. 23 grader er det nok en stund til neste gang… Fant en hurtigferge dagen etter, og tok et 6-mannsrom rett ved stasjonen i Napoli. Dagen etter skulle jeg nemlig ta et jafs igjen. Fra Napoli til Freiburg. I starten gikk det virkelig unna:

Tidlig avgang fra Napoli med denne. 4:28 til Milano. Max-hastighet på 300km/h rett før Milano.

Videre nordover ble det ikke så raske tog, men turen gjennom Sveits gikk fint. Storslagent landskap, selv i regn og tåke. Siste toget var innstilt, men det var bare en time å vente på neste.

Overgangen fra Napoli til Freiburg var så stor at jeg kunne kjenne det rent kroppslig. Nå skulle jo det bare mangle – det blir litt som å sammenligne epler og appelsiner. Napoli har litt over 900.000 innbyggere, mens Freiburg har litt over 200.000. Men, i Napoli er det biler som er førstepri, og fortauene er smale. I Freiburg (som har vært EUs miljøby) har de stengt av hele gamlebyen for biler, og det går trikker overalt. Det er en helt annen puls!

I Freiburg har jeg vært før, men denne gangen fikk jeg opp et spesialtilbud på Park Hotel Post. Det er et par kvartaler fra stasjonen, men ligger veldig stille til. Dessuten er det midt mellom togstasjonen og bysentrum med alle trikkene (og jeg fikk gratis dagskort på hotellet hver dag!). Her ble det et par buldreøkter (i to forskjellige haller), to besøk i «Keidel-bad» og en utrolig fin løpetur i høstfarger:

10 min unna hotellet er du i skogen, og her er det masse fine stier. Det er litt stigning, men for en herlig opplevelse!

Jeg hadde egentlig bare tenkt 2 dager i Freiburg, men det ble fire…

Så planla jeg nok en lang tur nordover. Først til Hamburg, og så videre til en venninne i København. Hun hadde jeg ikke sett på to år, så det ble et fint møte. Hun tok meg med til Lejre og sommerhuset, og enda en gang fikk jeg smak av høstfarger:

Smak av høst utenfor København.
Veldig hyggelig gjensyn etter halvannet år!

Etter mange lange og gode samtaler gikk turen tilbake til Kolding, og til Aarhus. Her fikk jeg nok en fin buldreøkt, og noen fine skriveøkter. Jeg fikk også oppdatert galleriet med alle bildene (se nedenfor). Nå er det bare denne dagen igjen. Tar ferge til Kristiansand i kveld, og har bestilt julemat. Dette har vært litt av en opplevelse! Så må danskene ha lykke til med lokalvalget til tirsdag:

Alternativet tar i bruk alternative kommunikasjonsformer for å få oppmerksomhet.

Oppdatering 15.11:

Da har jeg vært hjemme noen dager, og ryddet i siste bilder. Fikk noen gode bilder av Dokk1 som, alltid er verdt et besøk. Verdensrommet har fremdeles ikke vært åpent når jeg har vært der,. men det virker også spennende. Veldig gøy at et slikt bærekraftsenter er lagt sammen med biblioteket – det var det jo også i Kolding.

Dokk1 med den nye havnebydelen i bakgrunnen. Tror «Fyrtårnet» er Danmarks høyeste bygg.
Verdensrommet er lagt i underetasjen på Dokk1.

Ellers gikk turen hjem som planlagt over. Valgte en avgang der det var bare et togbytte. Jeg er jo notorisk bokoman, så trillekofferten begynte å bli alvorlig tung… Det viste seg at et skifte på Lindholm stasjon gjorde at jeg slapp med en overgang fra Aarhus til Hirtshals.

I Hirtshals har de revet gangbrua fra stasjonen til ferga. Hvorfor det egentlig, den var jo genial? Så da ble det en litt lenger omvei. Heldigvis var det oppholdsvær, men kulingen gjorde det litt kjølig. Derfor var det litt nedtur at de ikke hadde åpnet venterommet. Så jeg gikk litt hvileløst rundt før det åpnet kl 18 (til avg 2045). Så da ble det litt lesing i innetemperatur før ferga gikk.

Jeg pleier ikke å bestille med mat, men denne gangen hadde jeg latt meg friste til julemiddag. Det ble et fantastisk måltid – tror det er den beste ribba jeg har spist! Det var ikke så mange ombord, så jeg tok sjansen på å legge meg på sofaen bak bordet i spisesalongen. Det gikk bra, og jeg fikk til og med en liten dupp.

Veldig fornøyd gikk jeg i land i Kristiansand etter litt over 7 uker på reise. Mange inntrykk som skal fordøyes, men synes det alt i alt har vær en formidabel opplevelse. Det blir mer interrail! 🙂

På norsk jord igjen, etter over 7 uker på reise. Veldig fornøyd!

Reiserute:

Kristiansand – Hirtshals (båt)
Hirtshals – Aarhus (tog)
Aarhus – Dresden (tog)
Dresden – Graz (tog)
Graz – San Benedetto del Tronto (buss og tog)
San Benedetto del Tronto – Bari (tog)
Bari – Patras (ferge)
Patras – Pireus (buss og tog)
Pireus – Kalymnos (ferge)
Pothia – Myrtis (lokalbuss)
Masuri – Pothia (lokalbuss)
Kalymnos – Pireus (ferge)
Pireus – Patras (tog og buss)
Patras – Bari (ferge)
Bari – Amantea (tog)
Amantea – Siracusa (Sicilia) (tog – ferge – tog)
Siracusa – Napoli (tog og togferge)
Napoli – Ischia (bilferge)
Ischia – Napoli (hurtigferge)
Napoli – Freiburg (racertog og tog)
Freiburg (trikk og buss)
Freiburg – København (tog)
Nørreport – Lejre (tog)
Lejre – Nørreport (tog)
København – Aarhus (tog)
Aarhus – Hirtshals (tog)
Hirtshals – Kristiansand (ferge)

Bildegalleri

Det blir en del bilder på en sånn tur – selv om jeg stort sett bare tok bilder med mobiltelefon denne gangen. Kanskje mest for spesielt interesserte, men her er det samlet over 300 bilder fra turen! Du finner de i galleriet: Interrail til Kalymnos.

Om Lars

Jeg bor i Kristiansand, og lever av havpadling. Mer info om meg og firmaet på www.digital-info.no
Dette innlegget ble publisert i Dagbok. Bokmerk permalenken.

6 svar til Interrail 2025

  1. Lars sier:

    Tusen takk Eivind!

  2. Mildrid Flø sier:

    Sprekt reisealternativ! Kjekt å lese reisebrev

  3. Bente Lorentzen sier:

    Litt av en tur, Lars! artig å lese reiserapporten. Bare å gratulere med fin trillekoffert, jeg har akkurat maken selv.

  4. Lars sier:

    Ja, den er blitt standard på interrail.

  5. Lars sier:

    Takk for det Mildrid!

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.