De siste kveldene har jeg lest antologien om Edin Løvås som kom ut på Verbum i 2020. Her er det mye fint av mange personer jeg setter stor pris. Her legger jeg inn noen sitater og andre godbiter fra boka.

I artikkelen Tore Laugerud har skrevet, omtaler han Martin Lönnebo sitt syn på sjelen, som Lönnebo beskriver som både sammensatt og dyp – og delt i fire:
- Dag-jeget, det bevisste og aktive jeget.
- Sjelen, muren mellom det bevisst og ubevisste.
- Skumrings-jeget, mest ubevisst. Mørket.
- Demringsjeget, mest ubevisst – ditt evige opphav.
Synes det var en spennende inndeling (fra boka Veven), så den skal jeg grunne litt på. Minner litt om psykosyntesen.
I artikklelen til Stian Kilde Aarebrot står det om, noe han kaller «operatio divina», som er en utvidelse av «lectio divina». Det første begrepet stammer fra munken Hugo (1096-1141), og han opererer med fem lesestasjoner, i motsetning til de tradisjonelle fire:
- Lectio – lesing av bibelteksten.
- Meditatio – meditere over/leve seg inn i teksten.
- Oratio – bønn med ord.
- Contemplatio – stillhet (bønn uten ord)
- Operatio – operasjonalisering: Hva betyr dette i mitt liv?
Det synes jeg er en spennende utvidelse!
I samme artikkel er det et fint sitat:
Vi tenker oss ikke frem til nye måter å leve på. Vi lever oss fram til nye måter å tenke på.
Henri Nouwen
Jammen er det ikke enda et fint sitat i artikkelen til Aarebrot:
Det kan hende at et menneske ikke fatter en ting. La det være stille, så vil tingen fatte ham.
Henrik Suso (1295-1366) – Eckhart-disippel
Jeg kunne trukket ut mye fra resten av boka også, men her er i alle fall noen smakebiter. Boka anbefales veldig for sin egen del, men også for å få et godt overblikk over hva Edin Løvås sto for. Han er blir kalt «retreatens far» i Norge, og det er ikke uten grunn.
Røsok, Ingvild et.al (2020) Antologi – Veien videre. Arven etter Edin Løvås
Verbum